Vytvorené: 15. 11. 2020 Tlačiť

Noc z 30. júna na 1. júla 1934. Výraz, ktorým Adolf Hitler označil víkend, počas ktorého boli v celom Nemecku zavraždení jeho politickí odporcovia.

Keď sa Hitler roku 1933 stal ríšskym kancelárom, jednotky SA, bojovej organizácie NSDAP známej aj ako Hnedé košele, mohli beztrestne začať prenasledovať Hitlerových nepriateľov, vyslúžili si však pritom nepriateľstvo armádnych generálov, ktorých podporu kancelár potreboval, ak sa chcel po smrti prezidenta Paula von Hindenburga stať hlavou štátu. Aj zakladateľ Gestapa Hermann Göring a náčelník jednotiek SS Heinrich Himmler považoval šéfa SA Ernsta Röhma za svojho rivala v nacistickej strane, a tak Hitlera presvedčili o tom, že Röhm proti nemu pripravuje spisahanie. Dňa 30. júna dal Hitler Röhma zatknúť a zastreliť. Zavraždených bolo aj niekoľko ďalších pohlavárov SA. Oddiely SS vzápätí uväznili stovky ľudí po celom Nemecku, vrátane nečlenov strany a konzervatívnych odporcov nacistického režimu, akým bol bývalý kancelár Kurt von Schleicher. Hitler potom oznámil, že v priebehu víkendu bolo 77 ľudí popravených za údajné sprisahanie.

S Nocou dlhých nožov padli všetky nádeje na demokratickú reformu v Nemecku a násilná metóda, ktorú v nej Hitler použil, predznamenala štýl nemeckej politiky až do jeho smrti roku 1945.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady