Vytvorené: 07. 12. 2020 Tlačiť
Využíva sa v Zenerových diódach, ktoré majú tenkú hradlovú vrstvu, v ktorej sa pri pomerne malom napätí dosiahne veľmi silné elektrické pole.
Zenerov jav sa uskutočňuje tunelovaním elektrónov. Aby jav na priechode PN nastal je nutné vyrovnanie valenčného pásu polovodiča P s vodivostným pásom polovodiča N, pričom oblasť potenciálovej bariéry musí byť zúžená.
Jav využívajú tunelové (Esakiho) diódy, s vysokou koncentráciou prímesí.
Energetická pásmová schéma elektrónov PN priechodu pri nulovom a pri nenulovom vonkajšom napätí |
V závernom smere vzrastie napätie nad kritickú hodnotu, elektróny sú uvoľňované z väzieb medzi atómami kryštálovej mriežky silným elektrickým poľom. Tento efekt sa využíva v obvode na udržanie napätia na konštantnej úrovni. Zenerove diódy sa vo všeobecnosti nezničia prierazným napätím, ale veľkým teplom v súčiastke.
Vybrané fyzikálne javy v elektrotechnike (hlavne v polovodičoch a polovodičových prvkoch)
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |