Vytvorené: 28. 06. 2021 Tlačiť

Pozostáva zo siedmich LED diód[1], ktoré sú usporiadané do pravouhlého tvaru. Každá zo siedmich LED diód sa nazýva segment, pretože keď je segment osvetlený, je súčasťou numerickej číslice (desatinnej aj hexadecimálnej), ktorá sa má zobraziť.

V rámci tohoto displeja sa niekedy používa aj ďalšia ôsma LED, čo umožňuje indikáciu desatinnej čiarky. Aby bolo možné zobraziť čísla väčšie ako desať, býva dva alebo viac 7-segmentových displejov spojených dohromady.

Každá zo siedmich LED diód na displeji má polohový segment a jeden z jej pripájacích pinov je vyvedený priamo z obdĺžnikového plastového púzdra. Tieto jednotlivé vývody LED diód sú označené od a po g, a predstavujú každú jednotlivú LED. Ostatné piny LED sú navzájom spojené a zapojené do spoločného pinu. Privedením napätia na príslušný pin segmentu LED v určitom poradí budú niektoré segmenty svetlé a iné tmavé, čo umožní vygenerovanie požadovaného znaku čísla na displeji. To nám potom umožňuje zobraziť každú z desiatich desatinných číslic od 0 do 9 na rovnakom 7-segmentovom displeji.

Spoločný pin displejov sa zvyčajne používa na identifikáciu toho, o aký typ 7-segmentového displeja ide.

 

 

Pretože každá LED má dva pripájacie piny, jeden s názvom „Anóda“ a druhý s názvom „Katóda“, existujú aj dva typy 7-segmentového LED displeja s názvom: Common Cathode (CC) a Common Anode (CA). Rozdiel medzi týmito dvoma displejmi, ako naznačuje ich názov, je ten, že spoločná katóda má všetky katódy zo 7 segmentov spojené priamo k sebe a spoločná anóda má všetky anódy zo 7 segmentov spojené k sebe.

 

Zobrazovacie jednotky

 

7-segmentovky ako súčiastky a ako súčasť dosky plošného spoja

 

[1] Odtiaľ pochádza aj ich názov.
Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• https://www.elektrolab.eu/blog/rozdelenie-princip-a-funkcia-7-segmentoveho-displeja.
Hodnotenie užitočnosti článku:


    Ako sa spoznat podla drzania mobilu Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 a 5.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

     

    · Simulácie z fyziky 
    · O Slovensku po slovensky 
    · Slovenské kroje
    · Kurz národopisu
    · Diela maliarov
    · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
    · Odborné obrázkové slovníky
    · Poradňa žiadaného učiteľa
    · Rýchlokurz Angličtiny
    . Rozprávky (v mp3)
    · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
    Seriály:
    · História sveta (1÷6)
    · História Slovenska (1÷5)
    · História módy (1÷5).

                                       
    Členstvo na portáli
    Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
    Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
    Poznámka pre autora

    Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


    Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady