Vytvorené: 18. 09. 2021 Tlačiť
Vodná para (H2O) – spôsobuje asi 60 % prirodzeného skleníkového efektu.
Oxid uhličitý (CO2) – v atmosfére sa vyskytoval prirodzene. Od roku 1850 po súčasnosť sa koncentrácia oxidu uhličitého zvýšila o 27x%. Časť je absorbovaná oceánmi a značná časť lesným porastom.
Metán (CH4) – v atmosfére sa vyskytuje prirodzene tak ako oxid uhličitý. Produkujú ho anaeróbne baktérie v tráviacom trakte prežúvavcov, je produkovaný pri rozklade organickej hmoty. Do atmosféry sa dostáva aj unikaním z plynovodov.
Oxid dusný (N2O) – prirodzene sa vyskytujúci skleníkový plyn. Jeho prítomnosť sa zvyšuje vďaka používaniu dusíkatých hnojív a spaľovaniu fosílnych palív.
Freóny majú antropogénny pôvod. Nachádzajú sa v chladiarenských plynoch, a sú súčasťou hnacích plynov. Narúšajú ozónovú vrstvu.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |