Vytvorené: 07. 12. 2013 Tlačiť

Vznikli rozšírením goniometrických funkcií ostrého uhla na interval <0°, 360°> alebo v radiánoch <0, 2Π>. Na ich odvodenie sa s výhodou používa jednotková kružnica umiestnená v strede pravouhlej sústavy súradníc.

 

Odvodenie hodnoty goniometrických
funkcií použitím jednotkovej kružnice

 

Kladná časť osi x pretína kružnicu v bode P. Označme bod, ktorý dostaneme otáčaním bodu P po obvode kružnice postupne cez I., II., III. a IV. kvadrant. Poloha bodu je jednoznačne určená uhlom x, ktorého vrchol je v počiatku súradnicovej sústavy O a jeho ramená sú polpriamky OP a OP´. Pri pohybe bodu po obvode kružnice sa uhol x mení v intervale <0°, 360°> alebo v radiánoch <0, 2Π>. Pre každú polohu môžeme zostrojiť pravouhlý trojuholník s preponou dĺžky r = 1 a odvesnami, ktorých dĺžka sa rovná súradniciam bodu . Hodnoty goniometrických funkcií (sin x, cos x, tg x, cotg x) určujeme z pravouhlého trojuholníka k bodu ako goniometrické funkcie ostrého uhla pri vrchole O, pričom zohľadňujeme aj znamienka súradníc bodu . Hodnotu goniometrickej funkcie priraďujeme uhlu x, ktorý zodpovedá polohe bodu na jednotkovej kružnici.

 

x Goniometrické funkcie
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady