Vytvorené: 18. 12. 2013 Tlačiť
Spojené štáty (USA) sa považujú za krajinu neobmedzených možností. Legendárne príbehy, ako sa z umývača riadu môže stať milionár, pôsobia fascinujúco na ľudí celého sveta. Stále sa ešte nájdu takí, ktorí sa pokúšajú nájsť v USA kus vlastného šťastia.
Američania sa považujú za priateľských, otvorených a nekomplikovaných. V angličtine neexistuje vykanie, čo trochu uľahčuje komunikáciu a veta „nič nie je nemožné“ sa teší veľkej obľube. Niektoré veci sa však predsa len odlišujú od Európy a niektoré sú v USA úplne neprípustné.
Napríklad vo Švajčiarsku sa za úplne neprípustné považuje otázka o výške zárobku; v USA to nie je nič neobvyklé. Iný je aj postoj k fajčiarom: v USA je fajčenie zakázané všade tam, kde to nie je vyslovene povolené. Rozdielov je však oveľa viac.
Čas sú peniaze
V porovnaní s Japonskom alebo Čínou sa v USA kontakty nadväzujú oveľa ľahšie. Potencionálneho obchodného partnera môžeme osloviť priamo. V obchodovaní sa ide priamo na vec, pretože time is money. Z toho dôvodu sa Američania správajú veľmi priamočiaro (let´s get down to business). Siahodlhé prázdne reči o počasí, a podobne, sa považujú za márnenie času a čas si Američania veľmi cenia. Cenia si ho dokonca natoľko, že sú ochotní uvažovať, kde sa pri istej činnosti dá aj ušetriť, koľko ho treba investovať, prípadne či ho treba až tak veľa míňať.
O úspore času rozmýšľajú aspoň toľko, ako my o úspore nákladov. Ďalšia vec, ktorá sa veľmi cení je presnosť. Ak prídeme neskoro, sme na tom veľmi zle, pretože nechať obchodného partnera čakať sa považuje za nehanebnosť. Za rovnako neprípustné považujú Američania neustále prerušovanie obchodných rokovaní mobilnými telefónmi, či vybavovaním pošty alebo podpisovaním korešpondencie. Na druhej strane sa veľmi cenia perfektne pripravené prezentácie. V Amerike sa užíva americká angličtina, používanie britskej sa považuje za arogantné. Firemné prospekty a iné materiály britskej angličtiny treba teda dať najskôr „preložiť.“
Mali by ste vedieť
Ak Američania nič nevedia o Slovensku, treba reagovať protiotázkou a opýtať sa, či vedia, že napríklad Murgaš, Banič, Cernan a Warhol majú slovenský pôvod. Aj tak sa dajú získať sympatie…
Hlúpe otázky?
Američania nevedia priveľa o Slovensku. Môže sa dokonca stať, že si nás popletú so Slovinskom alebo prehliadli rozdelenie Československa. Podobné výroky by sme nemali brať ako osobný útok. Treba odpovedať podľa možností čo najcitlivejšie a vysvetliť aktuálne zemepisné a politické pomery.
Američania sú fascinovaní možnosťami rýchlej jazdy po našich diaľniciach a cestách. Čísla im znejú úplne neuveriteľne, ale len dovtedy, kým ich neupozorníme, že naše údaje nie sú v míľach, ale v km za hodinu. Konzumácia alkoholu na verejnosti sa v Amerike považuje za nevhodnú. Obrázky z rôznych slovenských krojovaných festivalov plných piva sú našou najlepšou „reklamou“!
Ošatenie
Tak ako v mnohých iných krajinách, aj v USA platí, že čím vyššie je služobné postavenie, tým formálnejšie je oblečenie. Tmavé obleky sa v istej funkcii považujú za samozrejmosť. Kombinácie nie sú najšťastnejším riešením. Ženy by sa mali radšej rozhodnúť pre tlmené farby (nohavicových) kostýmov a pre topánky s opätkami vysokými maximálne 4 cm. Do niektorých vybraných reštaurácií sa dostaneme len v saku a s kravatou. Na umeleckej scéne a vo všetkých kreatívnych povolaniach však platia iné pravidlá.
Darčeky
Američania majú úplne iný prístup k darčekom ako napríklad Japonci. Drahý darček vzbudzuje v obchodnom partnerovi skôr nedôveru. Ak však dáme partnerovi skôr darček s logom svojej firmy, neurobíme nič zlého. V Amerike býva zvykom rozbaliť darček okamžite po odovzdaní.
Do you speak English?
Američania sú väčšinou zvyknutí, že celý svet rozpráva po anglicky a že im všade rozumejú. Španielčina sa považuje za obľúbený cudzí jazyk hlavne kvôli ostrovom, na ktorých sa hovorí po španielsky. V každom prípade nemôže byť na škodu, ak vieme po anglicky povedať aspoň niekoľko základných slov a fráz.
Niekoľko priateľských slov
Dobrý deň: | good morning (do 12. h) | |
Ďakujem: | thank you | |
Prosím: | please | |
Dovidenia: | good bye |
ČO MÁME ROBIŤ
ČO NEMÁME ROBIŤ
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |