Vytvorené: 27. 02. 2014 Tlačiť
Svetlo prechádzajúce skleným hranolom sa rozkladá na farebné zložky, čiže spektrum, ktoré má každý prvok iné.
Spekrálna analýza inak:
Bunsenov kahan patrí medzi najznámejšie chemické prístroje. Bežne sa používa napríklad na ohrievanie skúmaviek a iných nádob. Nemecký chemik Róbert Bunsen (1811-1899), ktorý ho skonštruoval v roku 1855, však nemal v úmysle nájsť zdroj tepla. Kahan, ktorý môže miešaním vzduchu s palivovým plynom tvoriť mimoriadne horúci plameň, navrhol na žeravenie látok.
Keď sa látky rozžeravia, vyžarujú svetlo charakteristickej farby, a to možno využiť pri ich analytickej identifikácii. Napríklad: zlúčeniny vodíka tvoria intenzívne žltý plameň, zlúčeniny stroncia jasnočervený. V roku 1859 Bunsen v spolupráci s Gustavom Kirchoffom túto techniku ešte prepracovali a horúce plamene pozorovali spektroskopom. Odhalili tak prítomnosť prvkov vo forme emisného spektra, skladajúceho sa z jednej alebo viacerých farebných čiar. O rok alebo dva neskôr našli spomínaní vedci nové čiary a správne usúdili, že našli nové prvky. Výrazná modrá čiara objavené v roku 1860 odhalila prítomnosť alkalického kovu cézia. Roku 1861 sa neznámou červenou spektrálnou čiarou objavilo rubídium. V Británii Bunsenovu techniku prevzal Villiam Crookes (1832-1919) a ešte v tom istom roku vďaka svetlozelenej čiare v spektre objavil tálium. Neskôr v roku 1868, britský astronóm Joseph Lockyer (1836-1920) našiel v slnečnom spektre spektrálnu čiaru nového prvku, ktorý pomenoval hélium. Stalo sa to 27 rokov pred tým, ako Villiam Ramsay objavil tento nový prvok na Zemi.
Prvky sa určujú podľa farieb |
Spektrálna analýza sa stala silným nástrojom, a to nie len pre chemikov.
Astronómovia dnes smerujú svoje spektroskopy k veľmi vzdialených hviezdam a prostredníctvom spektrálnej analýzy študujú ich chemického zloženia a fyzikálne vlastnosti.
Takto funguje spektroskop |
Spektrum, spojité spektrum, čiarové spektrum, spektrum bieleho svetla, Svetelné spektrum inak (očami umelca)
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |