Autor: Doplnené 02. 12. 2024
Vytvorené: 27. 01. 2015 Tlačiť
Svetlo podrobne:
Elektromagnetické žiarenie takých vlnových dĺžok, na ktoré je ľudské oko citlivé.
Pokrýva len veľmi úzky interval z celého elektromagnetického spektra, a to približne 360÷780 nm (nanometrov). Prejavuje sa dvojakým spôsobom: ako vlnenie a ako prúd častíc (fotónov).
Svetlo podmieňuje život rastlín podporou základných chemických procesov, ktoré v nich prebiehajú (fotosyntéza), a tým aj existenciu ostatných foriem života na Zemi.
Je príčinou zrakového vnemu, ktorý spomedzi piatich zmyslov poskytuje človeku informácie z najväčších vzdialeností.
Svetlo sa stále viac začína využívať na prenos informácií prostredníctvom svetlovodov (dokonca i v podmorských kábloch), ale aj v počítačoch, uplatnenie nachádza aj svetlo z laserov.
Svietiace (žiariace) telesá, napríklad Slnko alebo elektrická žiarovka, vysielajú do okolia svetlenú energiu (svetlo). Svetlo sa šíri vo forme vĺn a prechádza všetkým, čo je priesvitné, teda aj vzduchom, vodou, aj vákuom vo vesmíre. Rýchlosť šírenia svetla vo vákuu je najväčšia rýchlosť vo vesmíre. Svetlo zo Slnka potrebuje 8 minút a 19 sekúnd, aby prešlo na zem vzdialenosť 150 miliónov kilometrov.
Telesá, ktoré vysielajú svetlo, môžu byť viditeľné, len ak odrážajú na ne dopadajúce svetlo.
Šírenie svetla
Svetlo sa šíri tak rýchlo, že po zapnutí spínača lampa osvetlí všetky predmety v izbe okamžite. Väčšina telies, nevysiela svetlo, ale môžeme ich vidieť, lebo svetlo dopadajúce na povrchy sa odráža do všetkých smerov. Niektoré z odrazených lúčov dopadnú do nášho oka v ktorom sa nachádzajú svetlocitlivé bunky zabezpečujúce vnem videnia.
Materiály a svetlo
Rozoznávame:
Svetlo prichádzajúce zo Slnka je tvorené vlnami rôznej frekvencie. Označujeme ho ako spektrum. Rozsah viditeľných frekvencií (viditeľné svetelné spektrum) je len malou časťou žiarenia prichádzajúceho zo Slnka. Žiarenie rôznej frekvencie vníma naše oko ako rôzne farby[1]. Ak zmiešame dohromady svetlá všetkých viditeľných frekvencií, tak dostaneme bielu farbu.
Rozklad bieleho svetla |
Viditeľné svetelné spektrum
Biele svetlo[2] sa dá rozložiť na jednotlivé farebné zložky, ak ho necháme prejsť cez trojboký hranol[3]. Sklo láme svetlo každej frekvencie inak. Farby s väčšou frekvenciou, napríklad fialová, sa lámu viac ako farby s malou frekvenciou, napríklad červená. Po prechode bieleho svetla cez hranol získame farebné svetelné spektrum. Hoci sa tradičné svetelné spektrum znázorňuje siedmimi farbami, mnoho ľudí nedokáže rozlíšiť modrú farbu od indigovej a vidia len šesť farieb.
Svetelný lúč; Svetelný zdroj; Lom svetla, lom ku kolmici, lom od kolmice
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |