Vytvorené: 28. 02. 2014 Tlačiť
Všeobecne hovoríme o štyroch typoch temperamentu: sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik.
Ľudia sa líšia vzájomne nielen v myslení, schopnostiach, citoch a pod., ale aj v tom, ako sa správajú: jeden je výbušný, iný rezervovaný. Pri temperamente nejde o to, ako dobre robí človek to, čo robí (to je záležitosť schopností), ani o to, čo robí (to je záležitosť motivácie), ale o celkový štýl jeho prežívania a správania. Temperament teda zahrňuje formálne vlastnosti, nezávislé od obsahu vedomia a od smeru osobných sklonov (Říčan, P., 1972).
V súčasnej psychológii pojem temperament označuje všeobecné vlastnosti duševnej dynamiky, uplatňujúce sa v prežívaní a prejavoch človeka (Balcar K., 1983). Táto kvalita určuje spôsob, ktorým prebiehajú duševné deje rozmanitého obsahu; nemá samostatný zážitkový obsah. Preto nemá človek ani možnosť svoje temperamentové vlastnosti priamo poznať; dozvedá sa o nich len nepriamo porovnaním vlastných vonkajších prejavov s prejavmi iných ľudí[1].
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |