Autor: Michal Damek
Vytvorené: 26. 01. 2015 Tlačiť
Nemajú elektrický náboj a ich hmotnosť sa približne rovná súčtu hmotností elektrónu a protónu, čo je približne 1839krát hmotnosť elektrónu, čo sa rovná 1,7×10-27 kg.
Sú stabilnými časticami v atómovom jadre, ale v prípade úniku z neho sa stávajú nestabilnými časticami s polčasom rozpadu približne 14,7 minúty, pričom sa neutrón rozpadá na protón, elektrón a antineutríno.
Patria medzi fermióny[1].
Atómy s rovnakým počtom protónov v jadre sú atómy jedného chemického prvku. Atómy s rovnakým počtom protónov aj neutrónov v jadre sú atómy jedného izotopu.
Určujú rádioaktívne vlastnosti atómov.
Neutróny môžeme nájsť vo všetkých jadrách atómov chemických prvkov s výnimkou prótia[2].
Neutrón bol niekoľkokrát pozorovaný už na prelome storočí, pri týchto pokusoch ho ale vedci chybne identifikovali ako gama žiarenie, a prvý kto pozoroval neutrón a zároveň si uvedomil jeho existenciu bol James Chadwick roku 1932.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |