Autor: Michal Damek

Vytvorené: 26. 01. 2015 Tlačiť

Častica atómového jadra bez elektrického náboja. Neutróny spolu s protónmi tvoria nukleóny. Skladajú sa z dvoch dolných kvarkov a jedného horného kvarku.

Nemajú elektrický náboj a ich hmotnosť sa približne rovná súčtu hmotností elektrónu a protónu, čo je približne 1839krát hmotnosť elektrónu, čo sa rovná 1,7×10-27 kg.

Sú stabilnými časticami v atómovom jadre, ale v prípade úniku z neho sa stávajú nestabilnými časticami s polčasom rozpadu približne 14,7 minúty, pričom sa neutrón rozpadá na protón, elektrón a antineutríno. 

Patria medzi fermióny[1].

Atómy s rovnakým počtom protónov v jadre sú atómy jedného chemického prvku. Atómy s rovnakým počtom protónov aj neutrónov v jadre sú atómy jedného izotopu.

Určujú rádioaktívne vlastnosti atómov.

Neutróny môžeme nájsť vo všetkých jadrách atómov chemických prvkov s výnimkou prótia[2].

Neutrón bol niekoľkokrát pozorovaný už na prelome storočí, pri týchto pokusoch ho ale vedci chybne identifikovali ako gama žiarenie, a prvý kto pozoroval neutrón a zároveň si uvedomil jeho existenciu bol James Chadwick roku 1932.

[1] Častice s polčíselným spinom, pomenované podľa taliansko-amerického fyzika Enrica Fermiho, podliehajú Pauliho vylučovaciemu princípu, t.j. žiadne dva fermióny nemôžu byť v rovnakom kvantovom stave, tiež Fermi-Dirackovej štatistike.
[2] Izotop vodíka skladajúci sa z jedného elektrónu a jedného protónu. Okrem neho ešte poznáme izotopy deutérium, ktoré obsahuje o jeden neutrón viac a je známe ako ťažký vodík a trítium, ktoré obsahuje o dva neutróny viac ako prótium a je známe ako rádioaktívny vodík.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady