Autor: Eva Letovancová
Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť
Behaviorálna teória manažmentu sa zameriava na zamestnanca v organizačnom kontexte. Jej vznik ovplyvnil industriálnej psychológie (Münsterberg), zakladateľmi boli Mayo, Maslow, Mc Gregor. Hnutie human relations vytlačilo vedecké riadenie ako dominantný prístup. Vrchol hnutia bol v rokoch 1931-1940. Organizačné správanie, súčasná perspektíva teórie riadenia, vychádza z interdisciplinárneho základu a uznáva komplexnosť ľudského správania v organizačných podmienkach. Organizačné správanie naberá silu na konci roka 1950 a je aj v súčasnosti centrom záujmu výskumníkov aj manažérov.
K rozvoju teórie a praxe manažmentu behaviorálna teória prispela najmä tým, že upozornila na dôležitosť motivácie, skupinovej dynamiky a iných interpersonálnych procesov v organizácii, zamerala na tieto procesy pozornosť manažérov a zmenila pohľad na zamestnancov ako zdroj hodnôt.
Možné je stretnúť sa aj s určitými výhradami k aplikácii behaviorálnej teórie. Je zložité predikovať správanie jednotlivca, keďže je veľmi komplexné. Niektorí manažéri nie sú ochotní prijať množstvo behaviorálnych konceptov, a preto ich nepoužívajú. V neposlednom rade môžeme nájsť obmedzenia aj na strane teoretikov. Súčasné výskumné zistenia vedcov často nie sú komunikované v pochopiteľnej forme pre praktických manažérov, najmä v súvislosti s prínosmi, ktoré aplikovanie teórie môže mať. Pochopenie správania pracovníkov ako jednotlivcov ako aj členov skupiny je však pre riadiacu prax nevyhnutnosťou.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |