Autor: Eva Letovancová

Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť

Behaviorálna teória manažmentu sa zameriava na zamestnanca v organizačnom kontexte. Jej vznik ovplyvnil industriálnej psychológie (Münsterberg), zakladateľmi boli Mayo, Maslow, Mc Gregor. Hnutie human relations vytlačilo vedecké riadenie ako dominantný prístup. Vrchol hnutia bol v rokoch 1931-1940. Organizačné správanie, súčasná perspektíva teórie riadenia, vychádza z interdisciplinárneho základu a uznáva komplexnosť ľudského správania v organizačných podmienkach. Organizačné správanie naberá silu na konci roka 1950 a je aj v súčasnosti centrom záujmu výskumníkov aj manažérov.  

K rozvoju teórie a praxe manažmentu behaviorálna teória prispela najmä tým, že upozornila na dôležitosť motivácie, skupinovej dynamiky a iných interpersonálnych procesov v organizácii, zamerala na tieto procesy pozornosť manažérov a zmenila pohľad na zamestnancov ako zdroj hodnôt.

Možné je stretnúť sa aj s určitými výhradami k aplikácii behaviorálnej teórie. Je zložité predikovať správanie jednotlivca, keďže je veľmi komplexné. Niektorí manažéri nie sú ochotní prijať množstvo behaviorálnych konceptov, a preto ich nepoužívajú. V neposlednom rade môžeme nájsť obmedzenia aj na strane teoretikov. Súčasné výskumné zistenia vedcov často nie sú komunikované v pochopiteľnej forme pre praktických manažérov, najmä v súvislosti s prínosmi, ktoré aplikovanie teórie môže mať. Pochopenie správania pracovníkov ako jednotlivcov ako aj členov skupiny je však pre riadiacu prax nevyhnutnosťou.

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Eva Letovancová, Psychológia v manažmente, Centrum ďalšieho a celoživotného vzdelávania Univerzity Komenského,  vydala Univerzita Komenského v Bratislave vo Vydavateľstve UK, 2007, ISBN-978-80-223-2307-9.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady