Uznanie - spôsob ako ovplyvňovať zamestnancov :)

Autor: Joyce E. A. Russell

Vytvorené: 25. 04. 2015 Tlačiť

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či manažéri vo vašej spoločnosti vyjadrujú uznanie vašim zamestnancom, keď podajú dobrý výkon? Dostáva sa vašim zamestnancom uznania za ich prácu? 

 

 

Na základe výskumu realizovaného v amerických organizáciach, dospeli Adrian Gostick a Chester Elton, zaoberajúci sa problematikou teambuildingu, k týmto nie príliš priaznivým výsledkom:

 • až 79 percent zo zamestnancov, ktorí dali vo firme výpoveď, uviedlo ako dôvod ich odchodu nedostatok ocenenia,
 • 65 percent respondentov tvrdí, že im počas minulého roka nikto nevyjadril uznanie za ich prínos pre organizáciu. 

Nedostatok uznania a ocenenia nielenže oslabuje pracovnú morálku zamestnancov, ale navyše znižuje celkovú výkonnosť organizácie. Keď zamestnanci vedia, že ich výkon a potenciál bude ocenený, je pravdepodobnješie, že vyvinú snahu na splnenie stanovenej úlohy. Oceňovanie a uznávanie zamestnancov za ich prínos však neznamená len zaistiť, že každý pracovník dostane trofej. Podstata spočíva vo vymedzení času a priestoru na to, aby sme ľuďom poďakovali za ich výkon, ktorým prispeli k celkovým výsledkom organizácie. Je to práve uznanie, ktoré má veľký význam v dnešnej dobe, ktorá je typická nestabilitou, dlhším pracovným časom a nižším finančným ohodnotením. Dostávať od zamestnávateľa pravidelnú pochvalu a poďakovanie môže pre zamestnancov znamenať naozaj veľa. Z prieskumu realizovaného Gostickom a Eltonom vyplýva, že firmy, v ktorých manažéri poskytujú uznanie svojim zamestnancom, vykazujú lepšie výsledky ako aj vyššie skóre pri uspokojovaní potrieb svojich zamestnancov a zákazníkov. 

Keď uznanie môže mať taký pozitívny efekt, prečo ho manažéri neposkytujú svojim zamestnancom častejšie? Väčšina z nich si myslí, že vyjadrovať uznanie je zbytočné a že po čase by pochvala stratila svoj účinok, alebo že si ho zamestnanci ani nezaslúžia, veď len vykonávajú svoju prácu. A sú to práve tí manažéri, ktorí sa potom sťažujú, že sa im od ich šéfov dostáva málo uznania. 

Čo by ste teda ako manažér mali urobiť, aby bolo udeľovanie pochvál efektívne? V prvom rade si zistite, čo sa vo firme práve deje a ktorí zamestnanci si zaslúžia uznanie. Nasledujúci krok spočíva vo vytvorení systému udeľovania pochvál založenom na hodnotení výkonu zamestnancov a v neposlednom rade požadujte aj od ostatných manažérov, aby neustále poskytovali uznanie a ocenenie svojim podriadeným.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://www.ludia-a-rast.com/2010/11/uznanie-sposob-ako-ovplyvnovat.html.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady