Vytvorené: 24. 11. 2013 Tlačiť

Protokol, ktorý zaisťuje prenos správ elektronickej pošty, komunikáciu medzi poštovými servermi a určuje formát prenášaných dát.

Klient disponuje nástrojmi na písanie, čítanie a organizovanie správ. Po napísaní správy a zadaní e-mailovej adresy adresáta sa e-mailová správa spolu s prílohami prenáša ako jeden textový súbor (prílohy sú v ňom špeciálne zakódované) cez port 25 prostredníctvom protokolu SMTP na server odchádzajúcej pošty (outgoing server). Tento je spravidla vo vlastníctve zriaďovateľa e-mailovej schránky, no v prípade väčších organizácií môže byť kvôli minimalizácii prenosov navonok nainštalovaný aj v LAN.

Server prevezme údaje od odosielateľa a pokúsi sa správu doručiť adresátovi. Pokiaľ e-mailová adresa neobsahuje doménu, ale len názov schránky, predpokladá, že schránka adresáta je zriadená na rovnakej doméne ako schránka odosielateľa a pokúsi sa o doručenie sám.

Pokiaľ sa domény odosielateľa a prijímateľa líšia, SMTP server sa spojí s DNS serverom, aby si od neho vypýtal MX záznam pre doménu e-mailovej adresy (Mail eXchanger – identifikácia stroja, ktorý je zodpovedný za vymieňanie e‑mailov pre danú doménu). Na základe požiadavky získa IP adresu (prípadne i viac, líšiacich sa prioritou), na ktorú nasmeruje správu a v prípade jej prijatia cieľovým serverom sa prestane starať o jej ďalší osud.

V prípade, že doručenie správy zlyhá, odosielateľ o tom zvyčajne dostane správu. SMTP rozlišuje dva druhy chýb:

 • Trvalé chyby, keď správa nemôže byť doručená napr. z dôvodu neexistencie cieľovej adresy alebo servera. Informácia o tom sa okamžite posiela odosielateľovi v podobe e-mailu spolu s dôvodom nedoručenia. Trvalá chyba nastane aj vtedy, ak má adresát zaplnenú e-mailovú schránku.
 • Dočasné chyby spôsobené napr. zaneprázdnením cieľového servera alebo jeho dočasnou nedostupnosťou. V takomto prípade sa správa umiestni do frontu na serveri odchádzajúcej pošty a počas niekoľkých dní prebiehajú opakované pokusy o doručenie (najčastejšie 4 dni). Pokiaľ sa v nastavenej dobe správu nepodarí odoslať, vráti sa naspäť odosielateľovi so správou o nedoručiteľnosti.

Po úspešnom doručení na cieľový server zostáva správa na ňom uložená v textovom, binárnom alebo databázovom súbore dovtedy, pokiaľ si ju adresát nevyzdvihne.

Na prenos doručenej správy zo servera na lokálny počítač sa používajú protokoly POP3IMAP.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady