Vytvorené: 24. 11. 2013 Tlačiť

Protokol, ktorý zaisťuje prenos správ elektronickej pošty, komunikáciu medzi poštovými servermi a určuje formát prenášaných dát.

Klient disponuje nástrojmi na písanie, čítanie a organizovanie správ. Po napísaní správy a zadaní e-mailovej adresy adresáta sa e-mailová správa spolu s prílohami prenáša ako jeden textový súbor (prílohy sú v ňom špeciálne zakódované) cez port 25 prostredníctvom protokolu SMTP na server odchádzajúcej pošty (outgoing server). Tento je spravidla vo vlastníctve zriaďovateľa e-mailovej schránky, no v prípade väčších organizácií môže byť kvôli minimalizácii prenosov navonok nainštalovaný aj v LAN.

Server prevezme údaje od odosielateľa a pokúsi sa správu doručiť adresátovi. Pokiaľ e-mailová adresa neobsahuje doménu, ale len názov schránky, predpokladá, že schránka adresáta je zriadená na rovnakej doméne ako schránka odosielateľa a pokúsi sa o doručenie sám.

Pokiaľ sa domény odosielateľa a prijímateľa líšia, SMTP server sa spojí s DNS serverom, aby si od neho vypýtal MX záznam pre doménu e-mailovej adresy (Mail eXchanger – identifikácia stroja, ktorý je zodpovedný za vymieňanie e‑mailov pre danú doménu). Na základe požiadavky získa IP adresu (prípadne i viac, líšiacich sa prioritou), na ktorú nasmeruje správu a v prípade jej prijatia cieľovým serverom sa prestane starať o jej ďalší osud.

V prípade, že doručenie správy zlyhá, odosielateľ o tom zvyčajne dostane správu. SMTP rozlišuje dva druhy chýb:

 • Trvalé chyby, keď správa nemôže byť doručená napr. z dôvodu neexistencie cieľovej adresy alebo servera. Informácia o tom sa okamžite posiela odosielateľovi v podobe e-mailu spolu s dôvodom nedoručenia. Trvalá chyba nastane aj vtedy, ak má adresát zaplnenú e-mailovú schránku.
 • Dočasné chyby spôsobené napr. zaneprázdnením cieľového servera alebo jeho dočasnou nedostupnosťou. V takomto prípade sa správa umiestni do frontu na serveri odchádzajúcej pošty a počas niekoľkých dní prebiehajú opakované pokusy o doručenie (najčastejšie 4 dni). Pokiaľ sa v nastavenej dobe správu nepodarí odoslať, vráti sa naspäť odosielateľovi so správou o nedoručiteľnosti.

Po úspešnom doručení na cieľový server zostáva správa na ňom uložená v textovom, binárnom alebo databázovom súbore dovtedy, pokiaľ si ju adresát nevyzdvihne.

Na prenos doručenej správy zo servera na lokálny počítač sa používajú protokoly POP3IMAP.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady