Vytvorené: 21. 01. 2016 Tlačiť
Párový orgán fazuľovitého tvaru, hnedočervenej farby, uložený po stranách driekovej chrbtice, na zadnej stene brušnej dutiny, v tukovom obale. Oblička má hmotnosť asi 150 g, je približne 12 cm dlhá a 6 cm široká.
Pravá oblička býva o niečo menšia a nižšie uložená. Povrch obličky je hladký, pokrýva ho pevné väzivové puzdro. V strede vnútorného okraja obličky je zárez – brána obličky, v ktorom vstupujú a vystupujú cievy, nervy a vystupujú močové cesty.
Oblička sa skladá z dvoch vrstiev: na povrchu je svetlejšia kôra a vnútri tmavšia dreň v tvare pyramíd. Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou obličky je nefrón. Oblička človeka obsahuje približne milión nefrónov.
Obličky okrem základnej funkcie majú aj endokrinnú funkciu. Produkujú a do krvi uvoľňujú hormóny renín, ktorý ovplyvňuje krvný tlak a erytropoetín, ktorý ovplyvňuje tvorbu krvi.
Pozdĺžny rez obličkou |
Nadoblička (grandula suprarenalis)
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |