História vzniku, rozvoja a útlmu priemyselnej robotiky v Československu - 01. časť – Namiesto úvodu :)

Autor: Milan Plášek

Vytvorené: 21. 10. 2017 Tlačiť

Namiesto úvodu

Ak budeme skúmať a to je jedno z akýchkoľvek prameňov a hľadať začiatky rozvoja priemyslovej robotiky v bývalom Československu, vždy prídeme do začiatku sedemdesiatich rokov minulého storočia. A vôbec, kto to vlastne ako prvý začal sa názory rozchádzajú. Je však nevyvrátiteľné, že z centra, vtedy z Ministerstva pre technický a investičný rozvoj boli prvé štátne prostriedky pre výskum a vývoj tohto nového technického prostriedku – myslí sa priemyselného robota, určené do VUKOVu Prešov (Výskumný ústav kovopriemyslu). Výšku prostriedkov nie je asi možné dnes dohľadať, ale bola v desiatkach miliónov vtedajšej meny v Kčs. Krátko pred tým VUKOV dostal od Ministerstva ťažkého strojárenstva menšiu sumu, pre prípravu k riešeniu už uvedenej problematiky.

Za vedeckú obec zastrešoval problematiku Prof., Ing. Ján Búda, DrSc., vedúci katedry obrábania a dekan strojnícke fakulty Vysokej škole technickej (VŠT) v Košiciach. Riaditeľom VUKOV bol mladý, vtedy ešte len 30 ročný Ing., Vladimír Čop, CSc, neskôr Prof. a DrSc, koordinátorom štátnej úlohy a právne zodpovednou osobou pre ministerstvo bol menovaný Ing. Štefan Pollák, CSc. 

A to je neodškriepiteľný fakt! Ja, Ing. Milan Plášek, som bol menovaný ako vedúci dielčej úlohy 01 – VÝVOJ TYPOVÉHO RADU PRIEMYSLOVÝH ROBOTOV. A toto je tiež fakt! A mám preto právo o tom písať a spomínať! Tak ako kolegovia, čo zodpovedali za riešenie ostatných dielčích úloh, t.j.:  Ing. Ladislav Stassel, Ing. Milan Strojný, CSc. a ďalší. A to bez ohľadu čo si kto o tom myslí. To sú tí, čo to začali a organizovali. Ak sa k tomu chce niekto prilepiť, má smolu, Boli to oni! 

Okrem nich, boli v Československu ľudia a organizácie, čo sa zaujímali a aj niečo zrealizovali, ale vybudovanie výskumnej, vývojovej, realizačnej a kvalifikačno-personálnej základne a stanovenie cieľov programu už horeuvedeným nikto nevezme. 

V dobe vznikania tejto práce, so smútkom je nutné konštatovať, že dvaja vedeckí pracovníci tu uvedení, nás navždy opustili. Konkrétne prof. Ing. Vladimír Čop, DrSc. (1939-2017) a Ing. Štefan Pollák, CSc.

 

Vladimír Čop
Hodnotenie užitočnosti článku:


    Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

     

    · Simulácie z fyziky 
    · O Slovensku po slovensky 
    · Slovenské kroje
    · Kurz národopisu
    · Diela maliarov
    · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
    · Odborné obrázkové slovníky
    · Poradňa žiadaného učiteľa
    · Rýchlokurz Angličtiny
    . Rozprávky (v mp3)
    · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
    Seriály:
    · História sveta (1÷6)
    · História Slovenska (1÷5)
    · História módy (1÷5).

                                       
    Členstvo na portáli
    Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
    Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
    Poznámka pre autora

    Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


    Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady