História vzniku, rozvoja a útlmu priemyselnej robotiky v Československu - 02. časť – Robot :)

Autor: Milan Plášek

Tlačiť

Pojem robot, ako medzinárodne uznávaný názov pre automatické univerzálne zariadenie pre obsluhu výrobných zariadení, alebo vykonávajúcich vybrané technologické operácie, je slovanského, resp. českého pôvodu. Na svedomí to má klasik českej literatúry a dramatik, Karel Čapek (1890-1938). Vo svojej 3 dejstvovej dráme R.U.R. (Rossum´s Universal Robots – česky: Rosumoví univerzálni roboti), kde ide o science fiction Vzpoura strojů, ktorú napísal a vydal v roku 1920, bolo toto slovo po prvýkrát použité.

Hneď na začiatku vývoja priemyselných robotov u nás (prvá polovica 70-tých rokov minulého storočia), pri stretnutiach so zahraničnými odborníkmi a aj na medzinárodných konferenciách, nám bola nimi táto skutočnosť neustále pripomínaná a s počudovaním, že tomuto technickému odboru venujeme pozornosť až teraz (mysliac uvedené, 70. roky).

Pokiaľ ide o roboty ako samočinné stroje s viac stupňami voľnosti – s x pohonovými sústavami na báze tekutinových a elektrických regulačných pohonov, komunikujúcich so svojim technologickým okolím, už od začiatku nám bolo jasné, že ich správne pomenovanie je „priemyselný alebo priemyslový robot“. Tým sa hneď vylúčili humanoidy, patriace skôr do science-fiction a androidy, človeku podobné roboty.

Preto priemyselné roboty treba chápať ako dynamické mechanické štruktúry, s viacerými stupňami voľnosti, ako táto na obrázku, (so šiestimi rotačnými dvojicami piatej triedy v sférickom súradnicovom systéme).

 

Všeobecná štruktúra priemyselného robota
Hodnotenie užitočnosti článku:


  O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady