História vzniku, rozvoja a útlmu priemyselnej robotiky v Československu - 03. časť – Robot Mirko – prvý pokus o československého robota :)

Autor: Milan Plášek

Tlačiť

Na začiatku roku 1972, v centre Šariša, skupina mladých inžinierov, s podporou profesorov Vysokej školy technickej v Košiciach, hlavne Prof. Jána Búdu, DrSc., a riaditeľa ústavu Prof. Ing. Vladimíra Čopa, DrSc., sa púšťa po prvýkrát v Československu do vývoja, vtedy ešte nepoznaných priemyselných robotov. Potom v roku 1975 Ing. Milan Plášek a Ing. Milan Žipaj, vypracovali analýzu celého radu (177 typov) vo svete vyrábaných priemyselných robotov a navrhli ich triedenie podľa vybraných charakteristík, hlavne podľa nosnosti. Táto technická analýza a rad navrhnutých nosností, bol základom pre naštartovanie vývoja u nás. 

Ale už v roku 1972 bol tu (vtedajšom Československu) prvý malý model priemyselného robota, s menom Mirko. Nevie sa prečo to meno dostal. Na dnešnú dobu nič zvláštne. No vtedy si mládenci prvýkrát v živote vyskúšali, čo to vlastne je a aké má vlastnosti stroj s x stupňami voľnosti, konkrétne so štyrmi. Vtedy to nevedeli ani páni profesori z výšky v Košiciach.

Teraz bolo treba, síce ľahšie ako dnes, presvedčiť tých, čo môžu rozhodnúť o pokračovaní ich novátorskej práce, aby im čo to zo štátnych peniažkov dali. Preobliekli Mirka a začali ho učiť servírovať poldecáky s vodkou a rumom. Netrvalo dlho a Mirko dokázal na prianie naservírovať a podať na stolík pred sebou vodku, alebo rum. A naučili ho ešte jednému beťárstvu. Ako že, keď sa pomýlil, vzal nesprávny poldecák a po naprogramovanom čase, keď to zistil, ako že je nahnevaný sám na seba, nesprávny poldecák zahodil ďaleko od seba, za stolík. 

Malá poznámka: O počítačoch a riadiacich systémoch, tak ako ich poznáme dnes, nebolo ani na západe, ani slychu ani vidu. A aj tak ho vedeli naprogramovať, pomocou voličov získaných z telefónnej ústredne. Bol to nápad Ing. Dušana Balaru. Skúšky prebehli úspešne a už sa čakalo na dobrodincov z Prahy. 

V hodine „h“ dňa „d“ sa Mirko predviedol, A veru sa aj pomýlil. Jednému z dobrodincov, čo si želal vodku oblial, ako že nechtiac, rumom nohavice. Rýchlo to napravil a položil mu na stolík želaný elixír. Zakrátko dostal brata Mirka II, ktorý vedel podávať cigarety. No nielen Mirkovia, ale hlavne entuziazmus mladých inžinierov rozhodol o tom, že v centre Šariša, v tú dobu ešte v neznámom výskumnom ústave menom VUKOV, sa začali konštruovať a vyrábať priemyselné roboty. 

Priamych svedkov ubúda. No aj dnes ešte nájdete na Šariši tých, čo si radi na Mirkov spomínajú a radi vám potvrdia ich existenciu i žartovný počin prvého Mirka. Básnik by povedal: Boli časy boli, ale sa minuli a veselé príhody v spomienkach žijúcich zostali. Hneď na to si jeho autori podali prihlášku vynálezu a po schvaľovacej procedúre bolo im priznané autorské osvedčenie Úradu pre vynálezy a objavy v Prahe, pod číslom 181850.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady