Autor: Igor Krucovčin, Doplnené 19. 03. 2024
Vytvorené: 22. 03. 2018 Tlačiť
Značka |
K typickým prvkom tvoriacim nádrž patria:
Samotná nádrž (6) má dno sklonené, aby mechanické nečistoty klesali smerom k najnižšiemu bodu. V najnižšom bode nádrže býva umiestnený vypúšťací otvor. Ten je zakrytý vypúšťacou skrutkou (11). Vypúšťacia skrutka máva aj magnet na zachytenie kovových mechanických nečistôt. Vysoké nádrže sú vhodnejšie na odvod tepla z kvapaliny, široké na odstránenie vzduchu. V nádrži je uskladnená hydraulická kvapalina (9). Aby pri prúdení kvapaliny v nádrži nevzniklo nepriaznivé vlnenie, bývajú v nej umiestnené vlnolamy (10). Na obrázku sú vo vlnolame otvory, ktorými kvapalina môže prechádzať do časti nasávania, pričom vďaka týmto otvorom v priehradke vlnolamu sa ťažké kovové nečistoty usádzajú v časti spätného potrubia (16). Nasávacie a spätné potrubie majú byť od seba vzdialené čo najviac. Aby prúd kvapaliny vracaný späť do nádrže nenarážal na dno a nespôsoboval tak nadmerné vírenie usádzaných nečistôt, je spätné potrubie ukončené šikmým zrezaním (16). Nasávacie potrubie býva doplnené o filter nasávanej kvapaliny (8). Nádrž je ďalej vybavená olejoznakom (13) na kontrolu stavu hladiny. Na olejoznaku je vyznačená maximálna a minimálna úroveň hladiny kvapaliny v nádrži. Veľké nádrže majú samostatný kryt (12) umožňujúci čistenie vnútra nádrže bez nutnosti demontáže celej hornej časti. V hornej časti nádrže je nalievací otvor (14) s filtrom. Na vyrovnanie tlakov pri kolísaní hladiny musí byť nádrž odvzdušnená, preto nalievací otvor býva zakrytý skrutkou s otvorom.
V hydraulických zariadeniach dochádza pri ich činnosti k zahrievaniu kvapaliny. Toto zahrievanie je spôsobené trením kvapaliny a prechodom kvapaliny cez odpory. Pri stacionárnych systémoch je vzniknuté teplo odvedené nádržou. V prípade mobilných zariadení, keď je nádrž a aj množstvo kvapaliny malé, treba vzniknuté teplo z kvapaliny odviesť. Na druhej strane, ak hydraulické zariadenie pracuje v prostredí s výrazne nízkymi teplotami, je nutné najmä pri rozbehu zariadenia hydraulický olej najprv ohriať. Pri nízkych teplotách sa výrazne mení viskozita a olej je veľmi tuhý. Na chladenie či ohrev sa používajú tepelné výmenníky.
Hydraulický agregát |
x |
Nalievacia zátka
|
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |