Vytvorené: 22. 03. 2018 Tlačiť

Značka

 

Slúži na uskladnenie hydraulického oleja potrebného na činnosť mechanizmu, a tiež na odlúčenie vzduchu, vody a mechanických nečistôt z hydraulického oleja.  

K typickým prvkom tvoriacim nádrž patria:

 • č. 6 - samotná nádrž,
 • č. 7 - sacie potrubie,
 • č. 8 - filter nasávanej kvapaliny,
 • č. 9 - hydraulická kvapalina,
 • č. 10 - vlnolam,
 • č. 11 - vypúšťacia skrutka,
 • č. 12 - otvor na čistenie,
 • č. 13 - olejoznak (ukazovateľ hladiny),
 • č. 14 - plniaci (nalievací) otvor,
 • č. 16 - spätné (prepadové) potrubie ukončené šikmým zrezaním.

 

 

Samotná nádrž (6) má dno sklonené, aby mechanické nečistoty klesali smerom k najnižšiemu bodu. V najnižšom bode nádrže býva umiestnený vypúšťací otvor. Ten je zakrytý vypúšťacou skrutkou (11). Vypúšťacia skrutka máva aj magnet na zachytenie kovových mechanických nečistôt. Vysoké nádrže sú vhodnejšie na odvod tepla z kvapaliny, široké na odstránenie vzduchu. V nádrži je uskladnená hydraulická kvapalina (9). Aby pri prúdení kvapaliny v nádrži nevzniklo nepriaznivé vlnenie, bývajú v nej umiestnené vlnolamy (10). Na obrázku sú vo vlnolame otvory, ktorými kvapalina môže prechádzať do časti nasávania, pričom vďaka týmto otvorom v priehradke vlnolamu sa ťažké kovové nečistoty usádzajú v časti spätného potrubia (16). Nasávacie a spätné potrubie majú byť od seba vzdialené čo najviac. Aby prúd kvapaliny vracaný späť do nádrže nenarážal na dno a nespôsoboval tak nadmerné vírenie usádzaných nečistôt, je spätné potrubie ukončené šikmým zrezaním (16). Nasávacie potrubie býva doplnené o filter nasávanej kvapaliny (8). Nádrž je ďalej vybavená olejoznakom (13) na kontrolu stavu hladiny. Na olejoznaku je vyznačená maximálna a minimálna úroveň hladiny kvapaliny v nádrži. Veľké nádrže majú samostatný kryt (12) umožňujúci čistenie vnútra nádrže bez nutnosti demontáže celej hornej časti. V hornej časti nádrže je nalievací otvor (14) s filtrom. Na vyrovnanie tlakov pri kolísaní hladiny musí byť nádrž odvzdušnená, preto  nalievací otvor býva zakrytý skrutkou s otvorom. 

V hydraulických zariadeniach dochádza pri ich činnosti k zahrievaniu kvapaliny. Toto zahrievanie je spôsobené trením kvapaliny a prechodom kvapaliny cez odpory. Pri stacionárnych systémoch je vzniknuté teplo odvedené nádržou. V prípade mobilných zariadení, keď je nádrž a aj množstvo kvapaliny malé, treba vzniknuté teplo z kvapaliny odviesť. Na druhej strane, ak hydraulické zariadenie pracuje v prostredí s výrazne nízkymi teplotami, je nutné najmä pri rozbehu zariadenia hydraulický olej najprv ohriať. Pri nízkych teplotách sa výrazne mení viskozita a olej je veľmi tuhý. Na chladenie či ohrev sa používajú tepelné výmenníky.

 

   
Hydraulický agregát
x
Nalievacia zátka
od spoločnosti
Hydroma SK, spol. s r. o.

 

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady