Vytvorené: 01. 03. 2020 Tlačiť

Nelineárne súčiastky majú zakrivenú voltampérovú (VA) charakteristiku. VA charakteristika lineárnych súčiastok je priamka.

Ak zapojíme pasívnu jednobránu každej hodnote napätia U môžeme určiť zodpovedajúcu hodnotu prúdu I. Získaná závislosť je VA charakteristika jednobrány, ktorá môže mať pre rôzne súčiastky iný priebeh.

Ak je grafom priamka, ide o lineárnu závislosť medzi napätím na súčiastke a prúdom prechádzajúcim súčiastkou. Tejto závislosti zodpovedá charakteristická lineárne rovnica I = f(U) a súčiastka má stále vlastnosti, ktoré nezávisia od veľkosti obvodových veličín. Takýmto súčiastkam hovoríme lineárne súčiastky. Ide napríklad o cievky, kondenzátory, rezistory.

Nelineárne súčiastky majú zakrivenú VA charakteristiku. Rovnica U = f(I) nie je rovnica prvého stupňa a jej matematické vyjadrenie býva často zložité a neprehľadné. Preto sa zväčša vyjadruje grafom zostrojeným z nameraných hodnôt. Vlastnosti nelineárnych súčiastok závisia od veľkosti, prípadne aj od znamienka obvodových veličín.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie Dualna akademia prihlaska Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Dualna akademia prihlaska Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady