Vytvorené: 01. 03. 2020 Tlačiť

Ak je postihnutý stále ohrozovaný elektrickým prúdom, napríklad ak vzniknutý svalový kŕč nedovolí povoliť zovretie alebo je postihnutý v bezvedomí, musíme ho najprv vyslobodiť z dosahu prúdu.

Najúčinnejšie je vypnutie hlavného vypínača (stop tlačidlo, resp. núdzový vypínač), vytiahnutie šnúry zo zásuvky... Ak to nie je možné, tak vyslobodenie dosiahneme odtiahnutím postihnutého alebo vodiča, pretrhnutím alebo preseknutím vodiča, skratom.

Záchranca musí dbať na to, aby si postihnutý nespôsobil ďalšie zranenia pri prerušení prúdu, napríklad postihnutý nespadol z výšky a nespôsobil si úraz pádom, ale aj na to, aby neohrozil sám seba. Preto je nutné používať izolované pomôcky (suché drevené či plastové tyče, handry, záchranný hák...) alebo izolované stanovište (stôl, debnu, pneumatiku, dielektrický koberec...).

V niektorých prípadoch úrazov elektrickým prúdom sa môže stať, že postihnutý horí. Potom je nutné oheň udusiť napríklad dekou, kabátom a podobne.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady