Vytvorené: 04. 03. 2020 Tlačiť
Pri kreslení pomocou pomôcok sa vychádza z náčrtov kreslených voľnou rukou, ktoré sa používajú ako podklady. Kreslenie pomocou pomôcok má svoju špecifickosť, a preto sa musia dodržiavať navyše tieto zásady:
1. Kreslí sa s čistými pomôckami, dlane sa nesmú dotýkať výkresu, ruky musia byť čisté, pracovná plocha musí byť takisto čistá a v poriadku.
2. Pri kreslení ceruzou sa musí dbať nato, aby tuha bola správne obrúsená a vhodnej tvrdosti. Pohyby rúk musia byť koordinované, aby sa čiary neroztierali ani rukami, ani pomôckami.
3. Dokiaľ sa nezíska skúsenosť a cit, je hodné zakrývať časti plochy výkresu, na ktorých sa práve pracuje, papierom[1].
4. Dobrý výkon pri kreslení podmieňuje správne držanie tela. Pri kreslení sa má sedieť pohodlne, nekrčiť chrbticu, bruchom ani hrudníkom sa neopierať o hranu stola. Kresliť sa má ľahkou, no istou rukou. Pomôcky sa nesmú držať kŕčovito.
5. Pracovná plocha musí byť osvetlená zľava, spredu a zhora. Oči majú byť od rysovacej plochy vzdialené asi 300 mm, nikdy nie menej, lebo sa stráca prehľad o ploche výkresu, na ktorom sa kreslí a zrak sa skoro unaví. Najvhodnejšie je osvetlenie denným svetlom. Svetelný zdroj nesmie priamo oslňovať oči.
6. Pri práci je vhodné zaraďovať krátke prestávky. Bolesti ruky zmierni uvoľnenie[2]. Na potrebný čas treba dopriať relaxáciu aj očiam.
7. Technické kreslenie vyžaduje pokoj a sústredenie. Náhlenie v práci škodí, zapríčiňuje nekvalitnú, niekedy zbytočnú prácu.
Správne držanie tela pri kreslení |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |