Vytvorené: 18. 04. 2020 Tlačiť

 

  x s priamočiarym pohybom     x Piestový kompresor jednostupňový x x Vzduch s atmosférickým tlakom je nasávaný a pohybom piesta stláčaný na požadovaný tlak. Pohybom piestu od hlavy valca smerom ku kľukovej skrini sa vo valci zníži tlak, ktorý otvorí samočinný sací ventil, ktorým prúdi vzduch z atmosféry do valca. Po zmene pohybu piestu smerom k hlave valca sa sací ventil uzavrie, tlak vzduchu otvorí výfukový ventil a stlačený vzduch prúdi do vzdušníka.
               
      Piestový kompresor dvojstupňový     Dvojstupňové piestové kompresory pracujú s vyššou účinnosťou, preto majú v porovnaní s jednostupňovými kompresormi menší príkon. Vzduch medzi prvým a druhým stupňom kompresora prechádza chladičom, v ktorom vzduch po ochladení zmenší svoj objem. Konečná teplota vzduchu na výstupe z kompresora je približne 120 °C.
               
Kompresory     Membránový kompresor     Gumená membrána, spojená s ojnicou kľukového mechanizmu, oddeľuje pohon od kompresného priestoru a preto dodávajú membránové kompresory čistý vzduch bez stôp oleja o tlaku 0,3 až 0,5 MPa. Tieto kompresory sa používajú predovšetkým v potravinárskom a farmaceutickom priemysle a v zdravotníctve.
                 
    s rotačným pohybom     Lamelový kompresor     Tento typ kompresora sa vyznačuje valcovým rotorom excentricky uloženým v skrini kompresora. Rotor má rad drážok, v ktorých sa posuvne pohybujú lopatky. Pri otáčaní rotora sa lopatky odstredivou silou vysúvajú a pritláčajú na stenu skrine kompresora. Priestor medzi lopatkami sa medzi nasávaním a výtlakom zmenšuje a tým dochádza k stlačeniu nasatého vzduchu. Olej, vstrekovaný do sacieho kanála, maže lopatky rotora a súčasne pôsobí ako ich tesnenie a chladiaca kvapalina, takže teplota vzduchu na výstupe z kompresora sa pohybuje okolo 90 °C.
               
      Skrutkový kompresor     Dva rotory s profilom skrutkového ozubenia v zábere sa otáčajú proti sebe. Priestor medzi rotormi sa axiálne zmenšuje a tým dochádza k stlačeniu nasatého vzduchu do zubovej medzery. Olej vstrekovaný medzi otáčajúce sa rotory zabezpečuje ich mazanie, tesnenie a chladenie. Olej zo stlačeného vzduchu sa odstráni v odlučovači oleja, ktorý je namontovaný do výtlačného potrubia kompresora.

 

Článok vyrobený s podporou spoločnosti SMC.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady