Autor: Doplnené 23. 07. 2024
Vytvorené: 16. 05. 2020 Tlačiť
Ako funguje rozhlasový prijímač?
Rozhlasový prijímač zachytáva rádiové vlny anténou, ktorá ich premieňa na slabé striedavé prúdy. Tie sa privádzajú do prijímača, ktorý odfiltruje nežiaduce frekvencie a zosilní signály. Tie sa potom demodulujú – užitočný, informačný signál sa získa z nosnej vlny s ktorou sa pred prenosom skombinoval. Napokon sa pôvodný zvukový program prehrá cez reproduktory. Jednoduché rozhlasové prijímače (prijímače s priamym zosilnením) vykonávajú iba uvedené kroky, no väčšina rádií signály ďalej spracúva.
Čo je príčinou praskania v rozhlasovom príjmači?
Príčinou praskania je zosilňovanie náhodných elektrických signálov medzi vysielacími frekvenciami.
Digitálny rozhlas
Digitálne zvukové vysielanie (DAB) využíva digitálne signály. Rozhlasové stanice ho obľubujú preto, lebo v porovnaní s analógovým vysielaním im umožňuje hospodárnejšie využívať spektrum rádiových frekvencií. Analógový signál sa skonvertuje do digitálnej formy, skomprimuje do formátov ako MPY a šíri prostredníctvom digitálnej modulácie.
Digitálna modulácia
Keď sa analógový signál skonvertuje na digitálny, zmeny frekvencie, amplitúdy a fázy sa vyjadria dvojkovými číslicami. Tieto signály sa kombinujú s analógovými nosnými vlnami za vzniku analógového signálu vhodného na prenos.
Ako pracuje rádio?, nosná vlna, amplitúdová modulácia (AM), frekvenčná modulácia (FM); Príbeh rozhlasu (rádia); koherer; Rádiové vlny, princíp rádiovej komunikácie, šírenie rádiových vĺn
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |