II. pilier - Čo to je a ako funguje Starobné dôchodkové sporenie (SDS) :)

Autor: Lukáš Kolarčik (0948 020 085, Pondelok až Piatok, od 08:00 do 20:00)

Vytvorené: 24. 04. 2021 Tlačiť

Starobné dôchodkové sporenie (SDS) alebo inak povedané II. pilier je zatiaľ nepovinný kapitalizačný systém, čo znamená, že výška dôchodku bude závisieť od zaplatených príspevkov a ich zhodnotenia.

Sporiť si v II. pilieri je možné podpísaním zmluvy o SDS s konkrétnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS).

Na Slovensku ich máme 5:

 • Allianz,
 • AXA (zhruba od 2. polovice roku 2021 bude UNIQA),
 • VUB Generali,
 • NN,
 • DSS Poštovej banky.

II. pilier je spätý s I. pilierom. Funguje tak, že povinné odvody do dôchodkového systému teda 18 % sa rozdelia v pomere 13 % aktuálnym dôchodcom a 5 % na náš osobný dôchodkový účet. Pozri obrázok.

 

Takto funguje II. pilier

 

Starobné dôchodkové sporenie pozostáva z dvoch základných fáz, zo sporiacej a výplatnej. Výplatná fáza je podmienená splnením podmienok na vyplácanie dôchodku. Z pohľadu výšky nášho budúceho dôchodku je potrebné venovať hlavnú pozornosť sporiacej fáze.

Pri sporiacej fáze je hlavným faktorom pre maximalizovanie výnosu správny výber fondu. Každá správcovská spoločnosť má tzv. garantované a negarantované fondy.

Medzi garantované fondy patrí jediný typ fondu – dlhopisový. Tento typ fondu musí mať podľa zákona každá DSS.

Medzi negarantované fondy patria fondy typu: indexový, akciový, zmiešaný.

Akciový typ fondu musí mať tiež podľa zákona každá DSS. Indexové a zmiešané fondy nie sú podmienkou pre portfólio DSS.

Z pohľadu výkonnosti by mali byť pre väčšinu sporiteľov jasnou voľbou indexové fondy, ktoré dlhodobo atakujú hranice zhodnotenia 9÷10 % p.a.. Samozrejme táto voľba nie je pre každého vhodná, vstupuje do toho najdôležitejšia (hlavná) veličina, a tou je vek sporiteľa. Ak je človek mladý a do dôchodku mu ostáva ešte 20 a viac rokov, jeho voľbou by mal byť jednoznačne indexový fond.

Ak máte približne 15 a menej rokov do dôchodku, zmenu akciového, zmiešaného alebo dlhopisového fondu na indexový fond by ste mali prekonzultovať so svojim finančným poradcom.

Čo sa deje pred dôchodkom s II. pilierom?

Ak má sporiteľ počas sporiacej fázy nastavené sporenie v negarantovaných fondoch, tak správcovské spoločnosti musia podľa zákona:

10 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku sporiteľa meniť pomer jeho sporenia vo fondoch nasledovne:

garantované : negarantované = 10 % : 90 %

9 rokov pred dôchodkom je pomer:

garantované : negarantované = 20 % : 80 %... až sporiteľ dovŕši dôchodkový vek a jeho peniaze sú zastabilizované v garantovaných dlhopisových fondoch.

Moje odporúčania

 • Ja osobne vidím zmysel v tom, aby mladý človek maximalizoval svoje výnosy v indexových fondoch a nedržal ich v akciových alebo zmiešaných, nedajbože ešte v dlhopisových, ktorých výkonnosť v mnohých prípadoch nedosahuje ani inflačné zhodnotenie. 
 • Ako som už spomínal, II. pilier nie je úplnou záchranou nášho dôchodku, ale mal by ho mať každý, pretože sa ním vieme aspoň čiastočne poistiť pred neistotou budúcich dôchodkov z I. piliera.
 • Okrem II. piliera by každý múdry človek mal mať ešte plán B. a otvoriť si súkromné sporenie (ja to nazývam IV. pilier), pretože si treba uvedomiť, keď príde deň D a poštár nám zaklope na dvere a donesie dôchodok, druhú šancu už nikto z nás mať nebude.  
 • Sporitelia, ktorí dnes majú II. pilier nastavený v akciových, zmiešaných alebo v dlhopisových fondoch, by mali vyhľadať finančného odborníka (experta) a prejsť si možnosť zmeny, ktorá v mnohých prípadoch skutočne trvá iba 5 minút. Tento čas im vie v budúcnosti navýšiť dôchodky o 100-vky €!
 • Ďalším odporúčaním je aj vstup do III. piliera. Pre koho a kedy má zmysel doň vstúpiť nájdete v mojom článku sekcii III. pilier.

Lukáš Kolarčik

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady