Vytvorené: 28. 02. 2014 Tlačiť

Psychický proces odrazu predtým vnímanej skúsenosti vo vedomí človeka. Spočíva v zapamätaní si vnímaného, v podržaní v pamäti istý časový úsek a potom vo vybavení, teda v opätovnom premietnutí vnímaného do vedomia.

Jej základom je nervový systém s jeho schopnosťou uchovávať a oživovať stopy po vnemoch (pamäťové stopy sa prejavujú ako dočasné nervové spoje a utvárajú sa na základe intenzívneho vnímania v mozgovej kôre). 

 

Aký je rozdiel medzi pamäťou a učením?

Podobne J. N. Sokolov (1969), K. H. Pribram (1969), V. P. Zinčenko (1973) interpretujú pamäť analytickejšie ako proces uchovania informácie o signáli, ktorého pôsobenie sa už skončilo. Táto informácia môže byť využitá pri spracovaní ďalších signálov, alebo sa prejaví vo forme reprodukcie.

Učenie potom chápu ako proces, ktorým sa nové informácie kódujú a upevňujú v podobe nových programov činností a nových kognitívnych štruktúr.

Kognitívne chápanie v súčasnej psychológii dominuje. Nové výskumy vedú k chápaniu pamäti ako procesu, ktorý je rozložený v čase a je štrukturálne organizovaný, v ktorom sa vnímanie, učenie a mnémické funkcie vzájomne ovplyvňujú a prelínajú[1].

Zdroje
Použitá, citovaná a odporúčaná literatúra:
[1] Viliam Kubáni, Všeobecná psychológia, vysokoškolské učebné texty, Prešovská univerzita v Prešove/ Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešov 2010, ISBN 978-80-555-0172-7, str. 78.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady