Autor: Eva Letovancová
Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť
Hlavnými predstaviteľmi tohto prístupu v manažmente sú F. W. Taylor, manželia Gilbrethovci, H. Gantt, a H. Emerson. V tomto období sa objavujú prvé metódy systematického rozloženia práce – časové a pohybové štúdie. Postupne uvedieme prínosy jednotlivých predstaviteľov.
Najznámejším výstupom jeho pôsobenia sú časové štúdie. Ako prvý zaviedol podnikovo-hospodársku trojkombináciu optimálneho výberu, zaškolenia a motivácie pracovníkov ako predpoklad maximálnych výkonov vo výrobe (desaťročia platil ako druh osobného hospodárskeho manifestu). Veľkú úlohu prisudzoval kvalite vedúcich výroby (predákov, majstrov) a technologicky zdôvodnenej úkolovej mzde. Pri ich výbere odporúčal maximalizovať počet týchto vlastností: inteligencia, vzdelanosť, užitočné zvláštnosti alebo odborné znalosti (aj zručnosti a sila), takt, energickosť, pevná povaha, poctivosť, zdravý úsudok, dobré zdravie.
Sumarizoval obsah vedeckého riadenia do 4 krokov:
1. pracovná situácia. Každá pracovná situácia má 3 prvky: práca, ktorá má byť urobená, fond pracovníkov, ktorí ju majú vykonať a manažér.
2. Analýza úlohy. Potrebné je identifikovať, z čoho sa skladá, čo vyžaduje (zručnosti) a koľko pracovníkov ju má urobiť. Manažér nakoniec rozhodne ako má byť vykonaná a aké zručnosti sú potrebné na splnenie úlohy.
3. Obsadenie úloh pracovníkmi. Treba urobiť výber, výcvik a priradenie pracovníkov jednotlivým úlohám.
4. Kontinuitné riadenie podľa Taylora predstavuje spolupráca s pracovníkmi cez supervíziu ich práce a manažér funguje ako hlavný plánovač práce skupiny.
Frank B. Gilbreth (1868-1924)
Vo svojej kariére postupne prechádzal činnosťami murár, vedúci pracovník, samostatný podnikateľ a od r. 1912 pôsobil ako konzultant v oblasti racionalizácie práce. Rozpracoval postupy pohybových štúdií, zladenie metód práce ľudí a disponibilných zariadení, zaoberal sa elimináciou zbytočných prestojov. Napísal prácu Applied Motion Study (1917).
Lilian M. Gilbrethová (1878-1972)
Spolupracovala na pohybových štúdiách a poradenskej činnosti, po smrti manžela viedla konzultačnú firmu. Popri týchto profesionálnych činnostiach zvládla výchovu 12 detí. Jej hlavný prínos bol v uplatnení psychológie pri výbere a umiestňovaní pracovníkov, zaškoľovaní a pracovnom postupe, vytváranie vhodnej klímy pre výkonnú prácu. Je považovaná za priekopníčku v oblasti psychológie riadiacej práce. Napísala publikáciu The Psychology of Management (1914).
Henry Z. Gantt (1861-1919)
Vytvoril dve špecifické techniky zlepšovania výkonu pracovníka, a to tzv. Ganttove diagramy alebo úsečkové plány, kde išlo o rozpracovanie metód a postupov denného plánovania a pracovných operácií. Druhým prístupom ku pôsobeniu na zvyšovanie výkonu pracovníkov bolo zavedenie aj dnes často používaného platového systému, ktorý sa skladal z minimálnej mzdy a prémiovania za prekročenie plánovaných výkonov.
Harrington Emerson (1861-1919)
Do riadenia zaviedol 12 princípov efektívnosti práce:
1. jasne definované ciele riadených činností,
2. triezvo využívať zdravý rozum a kriticky hodnotiť rozhodovanie,
3. využívať poradcov a skúsenosti druhých,
4. zabezpečiť pracovnú disciplínu a morálku,
5. zabezpečiť spravodlivé odmeňovanie a vhodné pracovné podmienky,
6. mať spoľahlivú a včasnú evidenciu nákladov a výsledkov práce,
7. vytvoriť pružné operatívne riadenie prebiehajúcich výrobných a nevýrobných procesov,
8. správne voliť, umiestňovať, plánovať a organizovať činnosť pracovníkov,
9. vytvárať vhodné podmienky pre výkon prác, vrátane štandardizácie výrobkov,
10. štandardizovať výkon pracovných operácií,
11. štandardizovať pracovné inštrukcie a výrobnú dokumentáciu,
12. zaistiť spravodlivé odmeňovanie a motiváciu k efektívnosti práce každého pracovníka podľa jeho konkrétnej účasti.
Celkove možno konštatovať, že vedecký prístup obohatil riadenie viacerými kvantitatívnymi metódami, ktoré uľahčujú prácu manažéra. je to inžiniersky založený prístup k racionalizácií práce. Jeho predstavitelia sa zaoberali prácou pracovníka – jednotlivca. Boli však jednostranne orientovaní na výrobu, techniku práce a formálne organizovanie.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |