Autor: Eva Letovancová

Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť

Klasická teória riadenia má dva základné smery. Vedecké riadenie zamerané na zamestnancov v organizácii a na zvýšenie ich produktivity. Klasická organizačná teória sa zameriava na celú organizáciu a na spôsoby, ako ju urobiť efektívnejšou a výkonnejšou. Obdobím najväčšieho rozkvetu tejto teórie boli roky 1895-1930. V posledných rokoch bol znovu obnovený záujem o tieto teórie ako prostriedok zníženia nákladov, zvýšenie produktivity a podobne.

Prínosy klasickej teórie manažmentu sú viaceré. Položila základy pre neskorší rozvoj teórie riadenia. Identifikovala kľúčové procesy, funkcie a zručnosti, ktoré sú uznávané aj dnes. Sústredila pozornosť na riadenie ako platný subjekt vedeckého skúmania.

Má však aj určité limity a obmedzenia. Vhodnejšia je pre stabilné a jednoduché organizácie než pre dnešné komplexné a dynamické organizácie. Často predpisuje univerzálne postupy, ktoré však nie sú vhodné do všetkých podmienok. Hoci niektorí z predstaviteľov sa venovali aj ľudským prvkom, mnohí videli zamestnancov len ako nástroje a nie zdroje.

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Eva Letovancová, Psychológia v manažmente, Centrum ďalšieho a celoživotného vzdelávania Univerzity Komenského,  vydala Univerzita Komenského v Bratislave vo Vydavateľstve UK, 2007, ISBN-978-80-223-2307-9.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady