Autor: Eva Letovancová

Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť

Systémová teória vychádza z definície systému ako súboru vzájomne prepojených prvkov fungujúcich ako celok, ktorý môžeme znázorniť nasledujúcou schémou.

 

Všeobecná schéma prvkov systému a ich vzťahov

 

Systémový prístup umožňuje manažérom vnímať organizáciu ako systém zložený z jednotlivých častí, ktoré sa však navzájom ovplyvňujú., Procesy v jednotlivých častiach ovplyvňujú ostatné časti organizácie. To je významné v celom procese riadenia, najzrejmejšie sa to prejavuje v rámci procesu zmeny v organizácii.

Do slovníka manažérov sa dostávajú pojmy ako otvorený a uzavretý systém z hľadiska interakcie s prostredím, subsystémy (systémy vnútri systému), synergia zdôrazňujúca význam kooperácie (celok je viac ako suma častí), entropia (ako proces, ktorým sa systém rozpadá – napríklad bez spätnej väzby).

Systémový prístup poskytuje realistický pohľad na problémy manažmentu a jeho využívanie je užitočnou perspektívou pre teóriu a prax riadenia.

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Eva Letovancová, Psychológia v manažmente, Centrum ďalšieho a celoživotného vzdelávania Univerzity Komenského,  vydala Univerzita Komenského v Bratislave vo Vydavateľstve UK, 2007, ISBN-978-80-223-2307-9.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady