Autor: Eva Letovancová

Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť

Kontingenčná teória vychádza z predpokladu, že vhodné riadiace správanie v danej situácii závisí od širokej variety prvkov a musí byť konzistentné so situáciou v ktorej sa používa. Nemôže byť zovšeobecnené alebo vytrhnuté z iných situácií.

(Príklad: Taylor využíval efekt peňazí. Je to možné, ale sú aj takí pracovníci, ktorí sú motivovaní napr. pružným pracovným časom, statusom, sociálnou akceptáciou alebo ich kombináciou (Mayo)).

Klasická, behaviorálna a kvantitatívna teória sa pôvodne snažili nájsť „jednu najlepšiu cestu“ na riešenie všetkých problémov. Kontingenčná teória hovorí, že všeobecné tvrdenia a závery nemožno použiť v takom sociálnom systéme, ako je organizácia. Ako situačný prístup je použiteľná najmä pri tvorbe organizácie a pri vedení ľudí.

Rôzne teoretické prístupy ku skvalitňovaniu a zefektívneniu manažmentu sa môžu vyjadriť nasledujúcou schémou. V nej je naznačené, že napriek historickosti viacerých teórií sú ich zistenia použiteľné aj dnes, pokiaľ sa odstránia ich obmedzenia. To je možné práve využitím poznatkov jednotlivých teórií v komplexných súvislostiach.

 

Vzájomné súvislosti teórií riadenia

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Eva Letovancová, Psychológia v manažmente, Centrum ďalšieho a celoživotného vzdelávania Univerzity Komenského,  vydala Univerzita Komenského v Bratislave vo Vydavateľstve UK, 2007, ISBN-978-80-223-2307-9.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady