Autor: Milan Plášek
Vytvorené: 22. 10. 2017 Tlačiť
Ku koncu 70-tych rokov 20. storočia nastal veľmi vážny problém. Na príčine neboli len nové, ešte nie celkom v prevádzkach overené a spoľahlivé priemyselné roboty[1]. Organizačná a technologická úroveň strojárenstva v Československu nebola vôbec vhodná a nevytvárala podmienky pre zavádzania automatizácie v celom, alebo aspoň čiastočnom výrobnom procese, vrátane aplikovania priemyselných robotov. Celý tok polotovarov, vyrábaných dielcov , nástrojov a pomocného materiálu, bol prispôsobený ručnej obsluhe výrobných strojov. Bol teda diskontinuálny, nespojitý proces. Výnimkou boli len niektoré linky pri výrobe valivých ložísk (tvrdé, nepružné automatické linky).
Analýza a objektívne hodnotenie vtedajšieho stavu Československej ekonomiky a úrovne automatizácie, hlavne v strojárenskom odvetví nájdete v článkoch prof. Ing. Václava Kalaša, DrSc. (Tridsať rokov svetovej robotiky).
Poznajúc tento stav bolo potrebné začať s nasadzovaním robotov ako jednotlivé automatizované pracoviská. Všeobecne sa im hovorilo ATP. Neskôr aj ako ucelené robotizované, automatizované výrobné systémy AVS. Ich realizácií musela predchádzať predprojektová a projektová príprava za priamej účasti investora, ktorým vo väčšine bol budúci užívateľ.
V roku 1979 vznikol nový, samostatný útvar (úsek) oddelený od výskumu a vývoja a to Úsek projektovania ATP a AVS s PRaM, vedúcim bol Ing. Ján Bubán. Delil sa na odbory a oddelenia:
Zvyšovaním počtu realizovaných ATP a AVS vznikol ako súčasť tohto úseku, odbor servisu a montáži, vedúci Ing, Štefan Čutka. Ten, ku koncu ukončenia činnosti VUKOV, bol zaradený ako samostatný úsek, t.j. Úsek komplexných montáži, vedúci Ing. Ján Mikloš, CSc.
Výsledkom práce Úseku projektovania ATP a AVS s PRaM boli realizácie ATP a AVS u investorov, z ktorých vyberám nasledovné:
Viac nájdete v článkoch prof. Ing. Václava Kalaša, DrSc. (Tridsať rokov svetovej robotiky).
Samostatne je potrebné uviesť, že VUKOV sa podieľal na realizácií AVS v špeciálnej výrobe, kde nasadzovanie robotov muselo byť koordinované s Ministerstvom obrany a nesmelo sa vykazovať v štatistikách nasadzovania priemyslových robotov. Dnes už je možné ich uviesť a ako príklad uvádzam nasledujúce štyri:
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |