Metodológia 5S (5Z) v sklade :)

Tlačiť

V 16. storočí vytvorili v Japonsku teóriu 5S, podľa ktorej by si ľudia mali efektívne usporiadať miesto, na ktorom pracujú. Priniesť by mala zvýšenie efektivity, tvorivosť a bezpečnosť pri práci.

Seiri – zahoďte zbytočnosti – Zhodnoťte, čo zo skladovaných zásob skutočne nevyhnutne potrebujete a čo je pre vás zbytočné. Veci pretrieďte a zoraďte tak, aby ste všetko ľahko našli. Zbavte sa všetkého, čo považujete za zbytočné – odstránite tak nepotrebné prekážky vo vašom sklade, ušetríte miesto a predídete chybám v budúcnosti (napríklad používanie poškodených tovarov alebo tovarov po záruke).

Seiton – zorganizujte – Keď ste sa zbavili zbytočností, nadišiel čas na to, aby ste si dali veci do poriadku. Vytvorte si systém, ktorý vám zjednoduší hľadanie vecí vo vašom sklade. Všetok skladovaný tovar dôkladne označte, použiť môžete aj špeciálny softvér, ktorý vám s organizáciou skladu pomôže. Ušetríte tak čas i peniaze a predídete zapotrošeniu a strácaniu tovarov vo vašom sklade.

Seiso – zbavte sa špiny – Pred tým, než urobíte čokoľvek iné, vyhrňte si rukávy a pustite sa do poriadneho čistenia. Vyleštite podlahy, poličky, techniku, nástroje aj úložné priestory. Predídete nechceným nehodám, ktoré by mohli nastať kvôli neporiadku – či už pre nahromadený prach alebo rozliate prípravky. Keď doupratujete, nezabudnite sklad vybaviť značkami – označovanie regálov a iných skladových priestorov šetrí čas a zvyšuje bezpečnosť.

Seiketsu – zoznámte so skladom zamestnancov – Uistite sa, že vaši zamestnanci plne rozumejú tomu, ako váš sklad funguje, kedy a ako ho treba vyčistiť a kde čo nájdu.

Shitsuke – zachovajte – Nedovoľte, aby vaša práca vyšla nazmar. Je asi jasné ako facka, že v sklade by ste mali udržiavať čistotu, no to sa často ľahšie povie, než zrealizuje. Sklad sa zašpiní rýchlejšie, než si myslíte. Vyčistiť ho nie je nič náročné, ťažšie je zbaviť sa nesprávnych návykov. Vytvorte si vlastný postup, ktorý vám umožní udržiavať váš sklad v dobrom stave. Pomôže vám napríklad týždenný plán upratovania, ktorý musia vaši zamestnanci dodržiavať, alebo môžete každému zamestnancovi priradiť jeho „zónu“, za ktorú ponesie zodpovednosť.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady