Autor: Ing. Peter Marčan, PhD.

Vytvorené: 18. 12. 2022 Tlačiť

Pri výbere senzora, ktorý sa má použiť s PLC, je veľmi dôležité, aby snímač zodpovedal typu vstupnej karty PLC, ktorá sa má použiť.

Existujú dva typy vstupných kariet: tie, ktoré „odoberajú“ prúd (známeho tiež ako pozitívna logika – sink) a tie, ktoré „generujú“ prúd (známy aj ako negatívna logika – source). Je preto dôležité určiť typ snímača, ktorý sa má použiť v kombinácii so vstupnou kartou PLC, a to na základe dokumentácie a/alebo schém zapojenia výrobcu PLC.

 

x

 

Najbežnejší v Európe je typ vstupu „sink“, ktorý bude použitý so snímačom PNP. Menej bežnými sú vstupné karty typu „source“ – boli populárne v Ázii a vyžadujú typ senzorov NPN, aby systém fungoval správne. Mnoho dnešných vstupných kariet PLC je však možné nakonfigurovať a zapojiť tak, aby boli buď „sink“, alebo „source“. 

V nižšie uvedenej zjednodušenej schéme indukčného senzora sú tri vodiče: jeden hnedý vodič, jeden modrý vodič a jeden čierny vodič. 

Štandardnou konvenciou je, že hnedý vodič je pripojený ku kladnej strane napájacieho zdroja (+24 voltov DC) a modrý vodič je pripojený k spoločnej svorke jednosmerného prúdu napájacieho zdroja: záporná (-) svorka. Čierny vodič je výstupný alebo „záťažový“ vodič snímača, ktorého signál sa pripája na vstupnú kartu PLC.

 

x

 

Upozornenie:

Snímače NPN a PNP by sa na vstupnej karte PLC nikdy nemali miešať, pretože spoločná svorka na vstupnej karte PLC má vodič zo snímača NPN s +24 V DC pripojený k modrému vodiču zo snímača PNP, čo by spôsobilo skrat napájacieho zdroja voči zemi.

Ako si zapamätať zapojenie snímačov PNP a NPN

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• https://www.dailyautomation.sk/zapojenie-snimacov-pnp-a-npn/.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady