Autor: Ing. Peter Marčan, PhD.

Vytvorené: 18. 12. 2022 Tlačiť

Pri výbere senzora, ktorý sa má použiť s PLC, je veľmi dôležité, aby snímač zodpovedal typu vstupnej karty PLC, ktorá sa má použiť.

Existujú dva typy vstupných kariet: tie, ktoré „odoberajú“ prúd (známeho tiež ako pozitívna logika – sink) a tie, ktoré „generujú“ prúd (známy aj ako negatívna logika – source). Je preto dôležité určiť typ snímača, ktorý sa má použiť v kombinácii so vstupnou kartou PLC, a to na základe dokumentácie a/alebo schém zapojenia výrobcu PLC.

 

x

 

Najbežnejší v Európe je typ vstupu „sink“, ktorý bude použitý so snímačom PNP. Menej bežnými sú vstupné karty typu „source“ – boli populárne v Ázii a vyžadujú typ senzorov NPN, aby systém fungoval správne. Mnoho dnešných vstupných kariet PLC je však možné nakonfigurovať a zapojiť tak, aby boli buď „sink“, alebo „source“. 

V nižšie uvedenej zjednodušenej schéme indukčného senzora sú tri vodiče: jeden hnedý vodič, jeden modrý vodič a jeden čierny vodič. 

Štandardnou konvenciou je, že hnedý vodič je pripojený ku kladnej strane napájacieho zdroja (+24 voltov DC) a modrý vodič je pripojený k spoločnej svorke jednosmerného prúdu napájacieho zdroja: záporná (-) svorka. Čierny vodič je výstupný alebo „záťažový“ vodič snímača, ktorého signál sa pripája na vstupnú kartu PLC.

 

x

 

Upozornenie:

Snímače NPN a PNP by sa na vstupnej karte PLC nikdy nemali miešať, pretože spoločná svorka na vstupnej karte PLC má vodič zo snímača NPN s +24 V DC pripojený k modrému vodiču zo snímača PNP, čo by spôsobilo skrat napájacieho zdroja voči zemi.

Ako si zapamätať zapojenie snímačov PNP a NPN

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• https://www.dailyautomation.sk/zapojenie-snimacov-pnp-a-npn/.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady