Autor: Michal Damek
Vytvorené: 26. 01. 2015 Tlačiť
Bol objavený Ernestom Rutherfordom roku 1918 vďaka experimentu, pri ktorom zistil, že častice alfa žiarenia sa chovajú podobne ako jadro vodíka. Rutherford určil ako pôvodcu tohto jadra dusík, a tak dokázal, že v atóme dusíka musia byť atómy vodíka – protón[1].
Jeho kladný elementárny elektrický náboj má hodnotu 1,6×10-19C.
Protón považujeme za stabilnú časticu, no podľa niektorých teórii je protón nestabilná častica s polčasom rozpadu 1035 rokov[2].
Hmotnosť protónu je približne 1,67×10-27 kg, čo sa približne rovná hmotnosti neutrónu a zhruba 1800krát prevyšuje hmotnosť elektrónu.
Počet protónov - protónové číslo - určuje chemické vlastnosti atómov.
Zaujímavosť: v prípade, že by sa elektrický náboj protónu nerovnal elektrickému náboju elektrónu, tak by atómy neboli elektricky neutrálne a výrazné prevýšenie gravitačnej sily elektromagnetickou by spôsobilo, že vo vesmíre by sme mohli pozorovať silné priťahovanie/odpudzovanie vplyvom elektromagnetickej sily.
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |