Základné logické prvky, logické prvky, digitálne systémy, označovanie vstupov a výstupov, digitálne systémy, logické hradlo :)

Autor: Robert Zahoranský

Vytvorené: 31. 01. 2021 Tlačiť

Realizujú určitú elementárnu logickú funkciu v Booleovej algebre. 

Logické prvky predstavujú základné stavebné bloky digitálnych systémov.

Digitálne systémy sú systémy, ktoré vykonávajú určitú operáciu alebo postupnosť operácií v závislosti od signálov, privedených na ich vstupy. Existuje skoro nekonečný počet digitálnych systémov, začínajúc vypínačom svetla až po zložitý počítač, vykonávajúci veľký počet operácií. 

Prvky, ktorými sa zaoberáme sa nazývajú logickými prvkami, pretože ich činnosti sa podobajú určitému druhu  „myslenia a rozhodovania“. Na logický prvok pozeráme ako na „čiernu krabičku“ s určitým počtom vstupov (jeden, dva alebo  viac) a jedným výstupom.

 

 
Logický prvok

 

Logické vstupy a výstupy sa označujú písmenami veľkej abecedy. Pre označenie vstupov sa používajú písmena zo začiatku abecedy  (A, B, C... ), pre označenie výstupov písmena z konca abecedy (P, Q, R, S, …, X, Y, Z) alebo písmená z indexom ( X1, X2, X3…).  

Existujú i logické prvky s väčším počtom výstupov, ale  tie môžeme považovať za niekoľko samostatných prvkov, ktoré  majú rovnaké vstupy a rôzne výstupy.

 

Prvok s tromi výstupmi
 
Logický prvok
x
Logická reprezentácia

 

V každom logickom prvku je signál na výstupe funkciou signálov na vstupoch. Zaoberáme sa logickými systémami, a  preto vstupy a výstupy môžu nadobúdať jednu z dvoch hodnôt (0  alebo 1). 

Digitálny systém nemusí byť iba počítačový systém,  kde sú číslice 1 a 0 reprezentované rôznymi napäťovými  úrovňami. Môže to byť mechanický systém, elektromechanický systém alebo elektrický systém. Ak sú vstupmi spínače, potom zopnutý spínač môže byť definovaný ako logická 1 a rozopnutý spínač ako logická 0. 

Počítačový systém je postavený z tisícok logických obvodov. Existuje množstvo rôznych typov logických prvkov. Ich základom je malá skupina obvodov, známych ako logické hradlá. 

Logické hradlo je najzákladnejší logický prvok, z ktorého sú poskladané ostatné logické prvky, a tieto sú stavebnými blokmi všetkých digitálnych systémov. 

 

 
Základné logické hradlá

 

Keď vysvetľujeme funkciu logických hradiel, je zvykom zaviesť jednoduché elektrické obvody, pomocou ktorých objasňujeme činnosť logického hradla. V týchto obvodoch sú  vstupmi spínače a výstupmi žiarovky. Stav „logická 1“ je  definovaný zasvietením žiarovky, stav „logická 0“ je definovaný zhasnutím žiarovky.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://www.zarsoft.sk/2018/07/20/kombinacne-logicke-obvody/.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Treti pilier Fotograf_krojov On-line kurzy Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2021 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady