Vytvorené: 04. 05. 2022 Tlačiť
Bežia na nich mobilné operačné systémy a možno ich prispôsobovať sťahovaním a inštalovaním aplikácií.
Smartfóny od A po S
Adresár - väčšina smartfónov obsahuje elektrický adresár, v ktorom sa uchovávajú informácie o kontaktoch. Niektoré získavajú informácie zo sociálnych médií a z e-mailových účtov. Možno ich ovládať hlasovými príkazmi cez digitálnych pomocníkov.
Akcelerometre - mnohé smartfóny obsahujú miniatúrne akcelerometre, ktoré merajú zrýchlenie. Tieto senzory sa používajú na detekciu orientácie zariadenia, aby sa orientácia na výšku v závislosti od spôsobu držania dala zmeniť na orientáciu na šírku. Možno ich využiť aj ako vstupné zariadenia krokomerov a hier pre mobilné telefóny.
Bluetooth - bluetooth čip umožňuje smartfónu sa bezdrôtovo, t.j. prostredníctvom rádiových signálov, pripájať k iným zariadeniam. Vďaka nemu možno používať aj bluetooth handsety.
Čo dokážu smartfóny - smartfóny predstavujú kombináciu telefónu a malého počítača. Umožňujú komunikovať cez mobilnú sieť, wi-fi, bluetooth a GPS, navyše sú vybavené kamerami, mikrofónmi, reproduktormi a senzormi. Z obchodov si možno stiahnuť milióny rozličných aplikácií. Vzhľadom na rozmach týchto výkonných a praktických zariadení sa mnohé špecializované prístroje stali nepotrebnými.
Hardvér a Softvér - smartfón obsahuje miniatúrne hardvérové súčasti, napríklad kamery. Riadi ich procesor a napája dobíjatelná batéria. Vďaka aplikáciám nachádza hardvér univerzálne využitie – používateľ totiž môže stiahnuť a nainštalovať špecializované programy.
Herná stanica - smartfóny možno používať aj ako prenosné herné konzoly. Na rozdiel od nich však nevyžadujú špecializovanú grafickú kartu. Obsahujú totiž výkonný grafický procesor (GPU), ktorý vytvára obrazy, animácie a video.
Hudba - hudbu možno sťahovať prostredníctvom aplikácií, streamovať cez wi-fi alebo mobilné spojenie, prípadne importovať zo zbierky používateľa. Smartfóny podporujú veľa formátov hudobných súborov, ako sú MP3, AAC, WMA či WAV.
Internet - smartfón sa pripája na Internet prostredníctvom wi-fi alebo celulárnej rádiovej siete. Väčšina smartfónov dnes používa 5G – piatu generáciu mobilnej technológie, umožňujúcu oveľa rýchlejšie načítavanie údajov.
Kamera - prakticky všetky smartfóny majú malé kamery, a to na prednej aj zadnej strane. Väčšina disponuje funkciou digitálneho priblíženia (zoom) a bleskom, ktorého zdrojom sú luminscenčné diódy (LED).
Mikrofón - umožňuje, aby smartfón fungoval ako telefón. Okrem toho slúži aj na nahrávanie a komunikáciu s digitálnymi pomocníkmi.
Platobné systémy - smartfóny umožňujú bezkontaktné platby, a to rôznymi metódami vrátane rádiových a magnetických signálov imitujúcich magnetické prúžky na platobných kartách. Na overenie totožnosti je zvyčajne potrebný autentifikačný proces.
Reproduktor - v smartfóne je zabudovaný miniatúrny reproduktor, ktorý vydáva zvuky pri telefonovaní a prehrávaní médií. Okrem toho umožňuje hlasité odpočúvanie pri telefonovaní s voľnými rukami (handsfree).
Satelitná navigácia - družicový navigačný čip sa spája so sieťou družíc na obežnej dráhe, napríklad s americkým globálnym lokalizačným systémom (GPS). Prístup k navigačným službám umožňujú aplikácie.
Smartfón |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |